ADOS-2 to wielowymiarowe, wystandaryzowane narzędzie psychologiczne umożliwiające sprawdzenie, czy u osoby badanej występują objawy spektrum autyzmu.
Standaryzacja badania oznacza jego dokładny sposób wykonywania – proponowane zabawy, czy zadawane pytania są zawsze i u każdego takie same, zgodne ze szczegółową instrukcją testu, a wyniki są określane według ściśle określonych kryteriów, zatem badanie ADOS-2 jest badaniem wysoce rzetelnym.
Badanie można przeprowadzać bez ograniczeń u dzieci od 12 miesiąca życia – od wieku osoby badanej zależeć będzie wyłącznie rodzaj modułu, z którego skorzysta diagnosta.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu negatywnie wpływają głównie na sposób nawiązywania kontaktu z innymi osobami, styl komunikowania się oraz zdolność radzenia sobie w nowych sytuacjach i właśnie ich poziom można bardzo dobrze ocenić poprzez test ADOS-2, ustalając, czy osoba badana w adekwatny sposób używa języka i komunikuje się, czy radzi sobie w interakcjach społecznych, czy jest zdolna do zabawy i posługiwania się wyobraźnią oraz czy występują u niej nietypowe zachowania wskazujące na zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Badanie ADOS-2 w przypadku dzieci to przede wszystkim wspólna zabawa z diagnostą, w trakcie której można ocenić zdolności nawiązywania przez dziecko interakcji z drugą osobą oraz inne aspekty funkcjonowania. W przypadku młodzieży i osób dorosłych badanie polega przede wszystkim na rozmowie na różne tematy, wyszczególnione i opisane w procedurze wykonywania testu ADOS-2.
Nic więc dziwnego, że badanie ADOS-2 (tzw. test na autyzm u dzieci) uznawane jest za najlepsze narzędzie do diagnozy autyzmu, „złoty standard” diagnozy ASD na całym świecie.
W Pracowni Psychologicznej iNSE istnieje możliwość przeprowadzenia samego badania ADOS-2 poza procesem diagnostycznym. Jest to oferta skierowana do osób, które są już w trakcie procesu diagnostycznego i zostały poproszone przez psychologa / psychiatrę o wykonanie badania ADOS-2, rodziców, którzy są na początku drogi i chcieliby rozpocząć proces diagnostyczny od zrobienia testu ADOS-2 oraz dorosłych, którzy przypuszczają, że są w spektrum i chcieliby to sprawdzić przy użyciu testu ADOS-2.
Badanie AD0S-2 nie wymaga specjalnego przygotowania dziecka. W przypadku dzieci młodszych jeden rodzic/opiekun jest obecny podczas badania. Badania ADOS-2 dzieci szkolnych i nastolatków posługujących się mową płynną odbywa się bez obecności rodzica.
Przebieg badania ADOS-2 w PP iNSE Warszawa – Żoliborz
- Pierwsze spotkanie odbywa się wyłącznie z Rodzicami i służy zebraniu wywiadu na temat trudności i sposobu funkcjonowania dziecka przez psychologa dziecięcego.
- Drugie spotkanie trwa około godziny, a w jego trakcie psycholog przeprowadza diagnozę dziecka przy wykorzystaniu protokołu ADOS-2.
- Diagnostyka kończy się wystawieniem raportu z badania. Rodzice mają możliwość umówienia dodatkowego, trzeciego spotkania, w trakcie którego psycholog omawia wyniki badania ADOS-2 i szczegółowo przedstawia zalecenia.
Obserwacja dziecka podczas badania ADOS-2 trwa około 60 min. Badanie w zależności od wieku i poziomu rozwoju językowego przeprowadzane jest w formie ściśle ustrukturyzowanej zabawy lub rozmowy. Obserwacji podlegają m.in.:
- ogólny poziom języka,
- częstość spontanicznej werbalizacji kierowanej do innych,
- intonacja werbalizacji,
- umiejętność współdzielenia uwagi,
- obecność języka echolalicznego,
- ekspresja mimiczna kierowana do diagnosty,
- użycie spontaniczne gestów,
- poziom i modulacja kontaktu wzrokowego,
- stopień rozumienia emocji innych, nazywania ich i reagowania na nie,
- jakość inicjowania kontaktów społecznych,
- ogólna jakość kontaktu w trakcie badania,
- występowanie ograniczonego i powtarzanego zachowania, m.in. język stereotypowy, manieryzmy, nietypowe zainteresowania sensoryczne czy nietypowo powtarzające się zainteresowania czy wzorce aktywności.
W PP iNSE oferujemy również całościową oraz różnicową psychologiczną diagnozę funkcjonowania dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, przy wykorzystaniu między innymi narzędzia ADOS-2.
Kliknij po więcej informacji – diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu.