Baby Lad Weaning albo jak kto woli – Bobas Lubi Wybór, a w skrócie BLW, metoda żywienia niemowląt opierająca się na całkowicie sterowanym przez dziecko rozszerzaniu diety. Metoda dla jednych nowatorska, dla mnie naturalna i instynktowna. Dziecko od pierwszego posiłku samo je to, na co akurat ma ochotę, całkowicie omijając etap papek. BLW to metoda zapoznawania dziecka z różnorodnością pokarmów, różnymi konsystencjami, zapachami, smakami oraz wyglądem jedzenia. Ma wiele zalet i jest bardzo pomocna w rozwoju preferencji smakowych u dzieci.
O BLW można napisać nie jeden, a kilka artykułów, a nawet książkę. Dlatego nie będę nawet próbowała Wam niczego streszczać, ani pigułkować. Przedstawię Wam ogólny zarys metody, zasady oraz zalecenia istotne przy stosowaniu BLW.
Zasady stosowania BLW
- BLW należy rozpocząć, kiedy dziecko potrafi samodzielnie usiąść. Jest to zazwyczaj moment, który pokrywa się z innymi umiejętnościami: chwytaniem jedzenia palcami i kierowanie go do buzi. Faktycznie oznacza gotowość dziecka do rozszerzenia diety.
- Mleko (matki lub modyfikowane) jest podstawowym źródłem pożywienia do 1 roku życia (także później mleko jest jednym z bardziej kalorycznych posiłków).
- Kupcie krzesełko do karmienia, dosuńcoe je do stołu i stopniowo włączajcie dziecko do rodzinnych posiłków.
- BLW stawia na wspólne jedzenie. Im więcej Was przy stole, tym lepiej. Warto by zawsze choć jedna osoba towarzyszyła dziecku podczas posiłku – maluchy lubią naśladować.
- Podawajcie dziecku do posiłku wodę – by mogło się napić, kiedy poczuje taką potrzebę.
- Na początek dobre są warzywa i owoce pocięte w słupki, które łatwiej jest dziecku chwycić.
- W trakcie posiłku nie koncentrujcie swojej uwagi wyłącznie na dziecku, jego poczynaniach, czy coraz większym bałaganie wokół. Jedzenie ma być dla Was czymś normalnym i przyjemnym.
- Nigdy nie wkładajcie dziecku do buzi jedzenia ani nie namawiajcie do tego, by zjadło więcej.
Kilka dobrych rad dotyczących BLW
- Nie nastawiajcie się, że dziecko od razu zje cały posiłek. Na początku BLW to głównie dobra zabawa. Dziecko uczy się chwytu pensetowego i wielozmysłowego poznawania jedzenia. Najpierw jedzenie liże, następnie ssie, żuje a na dopiero końcu połyka lub wypluwa.
- Dziecko je dokładnie tyle ile chce, nie martwcie się, że będzie później głodne, zwłaszcza, że głównym pokarmem w okresie niemowlęcym jest mleko.
- Jeśli irytuje was już sama myśl o sprzątaniu, polecam rozłożenie pod krzesełkiem maty, ceraty lub po prostu starej gazety. Pies-łakomczuch też jest niezłym rozwiązaniem.
- Jeśli jest akurat lato albo macie ciepło w mieszkaniu rozbierzcie dziecko na czas posiłku. Dzięki temu unikniecie kolejnego zabrudzenia ubranka.
- Podoba wam się BLW i chcecie tak żywić swoje dziecko, ale boicie się, jak zareagują na bałagan wokół krzesełka kelnerzy w restauracji albo znajomi? BLW wcale nie musi was ograniczać. To, że dziecko je samodzielnie, nie oznacza, że od czasu do czasu nie może po prostu zostać nakarmione zupką lub daniem ze słoiczka etc. Badania pokazują, że pobieranie pokarmu z łyżeczki, picie z kubeczka czy radzenie sobie z pokarmami o większej gęstości (zupki, papki owocowe i warzywne) uaktywnia kolejne mięśnie w obrębie twarzy i jamy ustnej, które już wkrótce będą konieczne do nauki mówienia.
Zalety stosowania BLW
- BLW rozwija zmysły malucha (jedzenie to dla dziecka morze doznań smakowych, dotykowych, węchowych, dźwiękowych, wzrokowych – każdy kawałek zanim trafi do buzi jest dobrze badany i de facto konsumowany, bądź wypluwany).
- Dziecko od małego uczy się dokonywania wolnych wyborów (potrafi kilkakrotnie próbować jakiegoś produktu, zanim dojdzie do wniosku, czy mu smakuje, czy nie).
- Dzieci karmione według BLW rzadko wyrastają na przysłowiowych Tadków-Niejadków (o których więcej pisałam TUTAJ).
- Kilkulatki, które miały możliwość wczesnego eksperymentowania z jedzeniem mają dużo lepszą koordynację ręka-oko od dzieci karmionych łyżeczką.
- BLW pomaga w zdrowym odżywianiu całej rodziny (częściej udaje się uniknąć podania na kolację fast foodu albo pizzy z zamrażalnika).
- Przy BLW maleje ryzyko zadławienia, gdyż dziecko ma pod kontrolą to, co ma w buzi i jest świadome “ruchu” jedzenia w ustach.
- Metoda BLW minimalizuje ryzyko alergii (przy karmieniu papką dziecko nie ma okazji zbadania tego, co zostaje mu włożone do ust, a często gdy dziecko odmawia spożycia czegoś, jest na to po prostu uczulone).
- Po kilku miesiącach przygody z BLW dziecko zazwyczaj samo już zjada cały posiłek, a 18-miesięczne dziecko często biegle już posługuje się sztućcami, samemu zjadając podany obiad, samoregulując ilość dostarczanych kilokalorii.
Osobiście uwielbiam BLW! Uważam, że to prawdziwa rewolucja w żywieniu niemowląt! Coraz więcej rodziców przekonuje się do tej metody. W końcu doceniło ją nawet WHO! Czy warto dać dziecku wybór, czy może jednak stosować tradycyjne metody żywienia? Dzieci karmione zgodnie z zaleceniami Baby Led Weaning wyrastają na prawdziwych smakoszy, które chętnie poznają nowe smaki. Ich samoregulacja odnośnie komponowania posiłków jest niczym niezachwiana. Organizm sam dobiera niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania składniki.
BLW to prawdziwa przygoda dla dziecka, pełna nowych doznań zmysłowych oraz niemałe wyzwanie dla rodzica, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzątanie po posiłku. Sama pamiętam, że nie mogłam się doczekać momentu, kiedy po prostu wyjmę moje dziecko z krzesełka i nie będę musiała dookoła niego sprzątać. Na szczęście okres największego brudzenia przy spożywaniu posiłku szybko mija, a umiejętności nabyte dzięki BLW zostają.
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
moj niejadek na jedzenie mowi “nie” i ucieka…. nawet gdyby podac mu caly szwedzki stół :P
u nas na BLW za wcześnie – mały nie siedzi samodzielnie. Ale zamierzam wypróbować ;)
U nas BLW nie było a też jest córka smakoszem. Lubi wiele rzeczy chodź zaczynała od papek
Nawet nie wiedzialam że uczenie samodzielnego jedzenia ma jakąś nazwę :)nieświadomie stosowałam BLW przy dwójce dzieci ;) nauczyłam ich samodzielnie jeść z czystego lenistwa, żeby nie latać za nimi z miseczką…;)
ja nie jestem za tą metodą przychodzi czas w którym i tak dzieciaki jedzą same
My też uwielbiamy! Milka ma 9 miesięcy i od 3 juz na Blw 💜
Ach… o ile można tak powiedzieć, poza chustowaniem nic lepszego nie “wymyślono”. Kochamy BLW <3