Czytanie i jego prym, czyli dlaczego warto czytać dzieciom książki?

20 minut dziennie – absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na głośne czytanie dzieciom. Książki w życiu dziecka odgrywają ogromną rolę – z czego według najnowszych badań – wciąż niewiele z nas zdaje sobie sprawę. Mówi się o potrzebie czytania dzieciom, nie bezpośrednio o korzyściach płynących z głośnego czytania, bo zakładam, że gdybyśmy byli ich świadomi, czytalibyśmy swoim pociechom zdecydowanie częściej i dłużej.

Czytanie w XXI wieku jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, głównie ze względu na łatwy dostęp do mediów, codzienny udział w naszym życiu tabletów, czy smartfonów. Czytając dziecku książkę dajemy mu swój czas, uwagę, pełne zaangażowanie, miłość oraz przekazujemy swój entuzjazm do czytania. Codzienne czytanie buduje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem, co jest niezmiernie ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Czytanie wpływa wszechstronnie na małe dziecko.

Jakie korzyści niesie za sobą codzienne czytanie najmłodszym?

  • dziecko czuje się ważne i kochane
  • buduje silną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami
  • stymuluje rozwój intelektualny
  • przyspiesza rozwój mowy
  • rozwija umiejętności komunikacyjne
  • rozbudowuje pamięć dziecka
  • pobudza w dziecku kreatywność
  • rozwija w dziecku wrażliwość
  • ułatwia dostrzeganie, nazywanie oraz odczuwanie emocji
  • wzmacnia poczucie własnej wartości
  • wzbogaca słownictwo
  • ułatwia publiczne wypowiedzi
  • z książek dzieci poznają wiedzę o życiu
  • książka dostarcza wiedzy o świecie
  • tłumaczy rzeczywistość i pomaga znaleźć odpowiedzi na wiele pytań
  • uczy dziecka miłości do książek – sięganie po lekturę stanie się w przyszłości naturalne i spontaniczne

Zmuszanie dziecka do czytania się nie opłaca

Nie wolno zmuszać dzieci do czytania – można tym spowodować trwały uraz do książek. Czytanie powinno kojarzyć się dziecku z przyjemnością. To niezwykle ważne!

Dlaczego czytanie jest lepsze od oglądania bajek w telewizji?

Czytania nigdy nie zastąpi oglądanie bajek w telewizji. Czytając głośno dziecku jesteśmy aktywni. Dziecko to czuje, ponadto ma poczucie, że rodzic jest blisko i poświęca mu nie tylko swój czas, ale i uwagę. Czytanie zmusza dorosłego do kontaktu z dzieckiem, co budująco wpływa na relację między nimi.

Terapeutyczna książka

Czytanie dziecku odpowiednio dobranych książek może być pomocne przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. Istnieją trzy rodzaje terapii poprzez czytanie.

1. Terapia przez baśń – rozwija wyobraźnię i fantazję, wyzwala emocje i wrażliwość, uczy współczucia, empatii oraz wyrażania uczuć. Rzeczywistość kreowana w baśniach jest zgodna z myśleniem dziecka, dzięki czemu dziecko lepiej rozumie zarówno świat, jak i siebie. Dziecko dowiaduje się, jakie reguły nim rządzą, uczy się przewidywalności, przez co umacnia się jego poczucie bezpieczeństwa. W baśniach zarysowany jest wyraźny podział na dobro i zło. Dziecko zazwyczaj identyfikuje się z bohaterami pozytywnymi, przez co samo buduje swój system wartości.

2. Biblioterapia – systematyczne czytanie książek, dostosowanych do wieku i zainteresowań dziecka, zawierających treści, dzięki którym młody czytelnik jest w stanie dostrzec zarówno problem, jak i możliwości jego rozwiązania.

3. Bajki terapeutyczne – adresowane są głównie do dzieci w wieku 4-9 lat. Mają one na celu uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych oraz wspieranie rozwoju osobowości dziecka. Specyfika bajki polega na tym, że jest ona skierowana do określonego odbiorcy, który zmaga się z konkretnym problemem, dzięki czemu dziecko bez lęku może spojrzeć na własne problemy i wypracować metody radzenia sobie z nimi. De facto młody człowiek zaczyna pozytywnie myśleć o sytuacjach trudnych i wywołujących u niego strach.

Według badania przeprowadzonego przez portal Gazeta.pl 92,5% respondentów czyta swoim dzieciom, z czego 65% robi to codziennie, a 30% kilka razy w tygodniu, natomiast rodzice dzieci 4+ czytają deklarują, że czytają swoim dzieciom już codziennie. Z badania wynika również, że rodzice którzy więcej czasu spędzają w internecie i na oglądaniu TV rzadziej i mnie czytają swoim dzieciom.

Bibliografia:

Kamysz-Figa D., Bajki naszego dzieciństwa, Impuls.

Molicka M., Bajki terapeutyczne dla dzieci, Media Rodzina.

Badanie na temat czytania dzieciom - Gazeta.pl z 2007 roku.

Koźmińskiej I., Olszewskiej E., „Wychowanie przez czytanie”, Świat Książki.
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

7 Comments

  1. Synek to lubi, ja to lubie. Kiedy czytamy, to jest to czas tylko dla nas. Nic się wtedy nie liczy, nic nie jest ważniejsze. Nie ma nas wtefy dla nikogo. Mógłby dzwonić sam prezydent a i tak nie odbierzemy :D

  2. Mój czytanie ma wliczone w rytuał do spania. W dzien oraz na wieczór zawsze ze 2 lub 3 książeczki ma czytane.czasami nawet w dzien sam mi daje bym czytała Jemu. Siada obok i słucha,czasem cos do mówi. Czytanie dzieciom jest Suuuppperr!!!!

  3. Również jestem jak najbardziej za!

  4. Moim z jednych najwcześniejszych wspomnień jest właśnie jak tato, czytał mi książkę :) z tego co opowiadał zawsze z siostrą zawsze uważnie słuchaliśmy, nie było mowy o rozrabianiu wtedy :)

  5. Zgadzam się z tym, że dziecka nie można zmuszać do czytania. Jeżeli dziecko buntuje się, to może warto zmienić lekturę :) ALBO zmienić sposób czytania np. barwę głosu. Jeżeli w książce pojawia się pukanie do drzwi, to można w coś zapukać. Możliwości jest bardzo dużo, a to czy z nich skorzystamy zależy od naszej wyobraźni. Powodzenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...