Dla osób kochających lato i słońce, gorące dni są spełnieniem marzeń. Dla ludzi stroniących od upałów, osób starszych oraz małych dzieci lejący się z nieba żar tropików nie tylko odpowiada za gorsze samopoczucie, ale również może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jak można pomóc najmłodszym przetrwać upalne dni i zachować dobry nastrój?
O ile wysoka temperatura i bezchmurne niebo wywołują uśmiech na twarzach urlopowiczów, o tyle w mieście upał potrafi doskwierać, ograniczać, a nawet być niebezpieczny. W ciągu dnia budynki oraz ulice nagrzewają się, oddając ciepło wieczorem. Chłodu nawet w nocy nie ma za wiele, więc ciężko o porządne wywietrzenie mieszkania. Jeśli nie mamy w domu klimatyzatora, a na zewnątrz panują wysokie temperatury, warto w ciągu dnia zasłonić i zamknąć okna, by nie wpuszczać do środka gorącego powietrza. Wcześniej pisałam o mitach związanych z postępowaniem z niemowlętami w czasie upałów, dzisiaj natomiast skupię się na zadbaniu o zdrowie najmłodszych podczas gorących dni?
Upalne zasady, czyli jak dbać o najmłodszych, gdy żar leje się z nieba?
- Nigdy, ale to przenigdy nie zostawiajcie dziecka samego w samochodzie.
- Zakładajcie dziecku przewiewne okrycie głowy (jeśli przebywacie na słońcu) – polecam słomiane i płócienne kapelusze, chusteczki wiązane z tyłu głowy, natomiast czapki uszatki wiązane pod szyją oraz bejsbolówki proponuję pozostawić na chłodniejsze jesienne dni.
- Im mniej dziecko ma na sobie ubranek, tym lepiej (w upalne dni może to być tylko pieluszka).
- W godzinach 11-15 najlepiej przebywać w zacienionych miejscach, a przy silnej ekspozycji na słońce koniecznie posmarujcie ciałko kremem z filtrem UVA UVB (o których więcej pisałam TUTAJ)
- Przewińcie dziecko, jak tylko zauważycie, że zabrudziło pieluszkę- w upalne dni łatwiej o odparzenie i bakteryjne zapalenie skóry.
- Na spacer wybierzcie miejsca zacienione, jak park, czy las, najlepiej w godzinach porannych (do godziny 11-12), bądź późnopopołudniowe (po godzinie 17).
- Przed słońcem w wózku ochroni osłonka UV do wózka (np. Dooky – pasuje do każdego modelu wózka i fotelika samochodowego),letnia budka wózka, czy parasolka. Nigdy nie zakrywajcie budki wózka w całości kocykiem, czy pieluszką! W tak osłoniętym wózku temperatura może być nawet o 10 stopni wyższa niż poza nim.
- Zapewnijcie dziecku stały dostęp do wody, a dzieci karmione piersią w upalne dni częściej przystawiajcie do piersi.
- Nie zmuszajcie do jedzenia – najważniejsze, by dziecko się nie odwodniło. W gorące dni będą dziecku bardziej smakować chłodne posiłki, owoce oraz warzywa.
- Obowiązkowo kąpiecie dziecko wieczorem – to, że pot dziecka jest niewyczuwalny zapachowo, nie znaczy, że maluszek się nie poci! Polecam również chłodny prysznic w ciągu dnia.
- Na noc ubierzcie dziecku cienką piżamkę, zrezygnujcie z kołdry, czy śpiworka, na rzecz cienkiego kocyka, czy nawet samej poszewki.
- Warto również otworzyć w nocy okno w pokoju, gdzie śpi dziecko – temperatura na zewnątrz jest w nocy niższa, duża szansa, że uda się choć trochę przewietrzyć pokój.
- Podczas upałów lepiej zrezygnować z noszenia dziecka w chuście, czy nosidełku, a jeśli już się na to decydujecie, wybierzcie lekkie nosidło, dziecko pozostawcie w samej pieluszce).
Sprawdzone sposoby na trochę ochłody
Jeśli fala upałów do Was dotarła i niestety nie jesteście nad morzem czy jeziorem, gdzie łatwiej o ochłodę, warto znać kilka sposobów na ochłodzenie małego ciałka – zwłaszcza w mieście!
- Chłodna kąpiel w ciągu dnia (nie ma znaczenia, czy to prysznic, wanienka, czy wiaderko, ważne by woda była orzeźwiająca (25-28°C). Pompowany basenik z wodą postawiony na balkonie, czy w ogródku przyniesie dziecku dużo radości i ochłody. W
- Wyjście na basen, zwłaszcza ten odkryty stanowi namiastkę kąpieliska nad jeziorem.
- Woda w sprayu, czyli tzw. mgiełka, to również dobry sposób na schłodzenie małego ciałka.
- Przecieranie skóry dziecka chłodną zwilżoną pieluszką tetrową przyniesie chwilową ulgę i orzeźwienie.
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
Świetne porady zawarte w artykule, które tak naprawdę każda mama powinna przeczytać aby później nie doszło do tragedii. Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie nawet sprawy, że niektóre nawet niepozorne rzeczy mogą zaszkodzić naszemu dziecku w takich wysokich temperaturach.
Wielkie dzięki za tak obszerny poradnik! Gdyby więcej ludzi było takich jak ty, to świat byłby piękniejszy. Pozdrawiam
Dzieci karmione wyłącznie piersią nie potrzebują podawania wody!!! To nie jest mit. Natomiast po skończonym 6 miesiącu, gdy dieta jest już rozszerzana nie ma żadnych przeciwskazan, aczkolwiek naprawdę nawet u starszych niemowlat mleko matki świetnie zaspokaja pragnienie w bardzo upalne dni.
Super porady..
Bardzo dobry poradnik. W godzinach 11-15 w ogóle małe dzieci lepiej, żeby pozostały w cieniu.
Moj synek jest bardzo marudny ale pomagają częste kapiele w wanience :-)
my zastosowaliśmy kąpiele w ciągu dnia i basenik na balkonie. Od razu zastrzegę, że woda była ciepło-letnia a nie zimna. Efekt? Angina i zapalenie ucha + pierwszy w życiu antybiotyk :(