Nie wszystkie dodatki do żywności oznaczone symbolem E są niebezpieczne, np. E300 to witamina C. Część E uważa się za substancje nie mające wpływu na zdrowie człowieka. Nie wiadomo, ile do końca jest w tym prawdy, bo przecież nie każda substancja musi dawać objawy w bliskim czasie od jej spożycia, bywa i tak, że może dojść do reakcji pozornie nieszkodliwej substancji z inną substancją, objawy mogą być też widoczne dopiero po jakimś czasie. Niewątpliwie E stają się szczególnie niebezpieczne, kiedy spożywamy je długotrwale i w dużych ilościach.
Substancje chemiczne dodawane do żywności, które nie zostały wymienione poniżej są uznawane za bezpieczne dla zdrowia, bądź ich wpływ na organizm człowieka jest nieznany. Substancje szczególnie niebezpieczne zostały oznaczone kolorem czerwonym.
Polecam wydrukować – zamieszczone na samym dole – ściągawki i powiesić je w widocznym miejscu w domu. Plik możecie także zapisać w telefonie, by np. na zakupach mieć go zawsze blisko, w zasięgu ręki.
E od 100 do 199 – BARWNIKI
- E100 – kurkumina – naturalny, roślinny żółty barwnik, uważany za nieszkodliwy, ale spożywany w dużych ilościach może powodować nadmierne wydzielanie żółci.
- E101 – ryboflawina – naturalny, roślinny, nieszkodliwy dla zdrowia żółty barwnik, zawierający witaminę B2.
- E102 – tartrazyna
Występowanie: napoje w proszku, sztuczne miody, esencje owocowe, musztardy, napoje bezalkoholowe, zupy w proszku, galaretki, dżemy. - E104 – żółcień chinolinowa
Występowanie: napoje gazowane, cukierki na kaszel, lody, galaretki do ciast. - E110 – żółć pomarańczowa
Występowanie: gumy do żucia, żele, musztardy, zupy w proszku, marmolady, płatki zbożowe, marmolady. - E122 – azorubina
Występowanie: aromatyzowane napoje, lody, budynie, wyroby piekarnicze i cukiernicze. - E123 – amarant
Występowanie: ciasta w proszku, płatki zbożowe, kasze, kolorowe napoje alkoholowe, kawior, galaretki, napoje, przetwory z czarnej porzeczki. - E124 – czerwień koszenilowa
Występowanie: kolorowe napoje alkoholowe, lody, wyroby piekarnicze i cukiernicze, desery, budynie w proszku. - E127 – erytrozyna
Występowanie: owoce konserwowane zawierające wiśnie, koktajle wiśniowe. - E131 – błękit patentowy
Występowanie: barwione słodycze, lody. - E132 – indygotyn
Występowanie: słodycze, herbatniki, lody, wypieki, napoje. - E140 – chlorofile i chlorofiliny – zielony, naturalny barwnik, pozyskiwany m.in. ze szpinaku.
- E141 – kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny – zielony, naturalny barwnik, w którym znajduje się duża ilość miedzi.
- E142 – zieleń
Występowanie: słodycze, lody, kremy. - E 150a–E 150d – karmel
Występowanie: słodycze, alkohole, herbaty rozpuszczalne. - E151 – czerń brylantowa
Występowanie: wyroby cukiernicze, ikra rybia (farbowanie kawioru), galaretki. - E160a – karotenoidy i beta-karoten – występuje np. w marchwi (stąd pomarańczowy kolor). W organizmie te związki mogą się przekształcić w witaminę A.
- E160b – annato, biksyna, norbiksyna – otrzymywany z nasion drzewa tropikalnego Bixa orellana L (naukowcy nie są pewni co do bezpieczeństwa stosowania tego barwnika).
- E160c – kapsantyna i kapsorubina – pomarańczowo-czerwony ekstrakt z papryki.
- E160d – likopen – ekstrakt z pomidorów.
- E161b – luteina – uzyskiwana z liści roślin Tagetes Erecta (naukowcy nie są pewni co do bezpieczeństwa stosowania tego barwnika).
- E162 – czerwień buraczana i betanina – barwnik z czerwonych buraków.
- E171 – mineralny dwutlenek tytanu.
- E173 – aluminium
Występowanie: stosowany tylko do powlekania cienką warstwą powierzchni zewnętrznych ozdób ciast i tortów; - E174 – srebro – służy do dekoracji cukierków, czekoladek, pralinek czy likierów. Może odkładać się w tkankach, a do zatrucia wystarczy zaledwie kilka gramów. Wydziela się bardzo powoli z moczem.
- E175 – złoto – również służy do służy dekoracji cukierków, czekoladek, pralinek czy likierów. Odradza się jego częste stosowanie. Może prowadzić do zaburzeń w obrazie krwi.
- E 180 – litorlubina
Występowanie: sery.
Pozostałe symbole E do 199 to barwniki syntetyczne, których nie powinni spożywać zwłaszcza alergicy. Niektóre z nich mogą uwalniać jod i upośledzać funkcję tarczycy.
E od 200 do 299 – KONSERWANTY
- E210 – kwas benzoesowy i benzoesany (E211, E 212, E213)
Występowanie: soki owocowe, galaretki, napoje, margaryny, sosy owocowe i warzywne, konserwy rybne, koncentraty pomidorowe. - E214 – ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego
Występowanie: przetwory rybne, margaryny, żelatyna spożywcza, warzywa i owoce, pasty do zębów. - E220 – dwutlenek siarki i siarczany (E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228)
Występowanie: suszone owoce, wiórki kokosowe, przyprawy, naturalne soki owocowe, koncentraty owocowe, chrzan, przetwory ziemniaczane, wino. - E230 – bifenyl, E 231 – ortofenylofenol, E 232 – ortofenylofenolan sodu
Występowanie: owoce cytrusowe (stosowane przeciwko rozwojowi grzybów na owocach, do impregnowania skórek, jako środek insektobójczy). - E249 – azotyn III potasu, E 249 i E 250 – azotyn III sodu
Występowanie: mięsa, wędliny, ryby. - E251 – azotan V sodu i E 252 – azotan V potasu
Występowanie: wędliny, mięsa, sery.
Symbole E z przedziału 200-203, 260-270 i 290-299 uważa się za nieszkodliwe.
E od 300 do 399 – PRZECIWUTLENIACZE
- E310 – galusan propyl, E 311 – galusan oktylu, E 312 – galusan dodecylu
Występowanie: płatki ziemniaczane, guma do żucia. - E320- BHA, E 321 – BH
Występowanie: frytki, chipsy, ciastka i ciasta wieloowocowe. - E322 – lecytyna
Występowanie: oleje roślinne, majonezy i sosy. - E335 – winiany sodu, E 336 – winiany potasu
Występowanie: wyroby cukiernicze i piekarskie.
E od 400 do 499 – EMULGATORY (ŚRODKI ZAGĘSZCZAJĄCE)
- E400 – kwas alginowy
Występowanie: dodawany do produktów dla niemowląt, dżemów, galaretek, marmolad, budyniów. - E406 – agar
Występowanie: keczupy, sosy. - E407 – karagen
Występowanie: śmietanki pasteryzowane, dżemy, galaretki, marmolady, mleka w proszku, mleka zagęszczone. - E412 – guma guar
Występowanie: majonezy, zupy. - E414 – guma arabska
Występowanie: gumy do żucia, jogurty. - E420 – sorbitol
Występowanie: gumy do żucia, słodycze (daje efekt chłodzącej słodyczy). - E440 – pektyna
Występowanie: jogurty i dżemy. - E441 – żelatyna
Występowanie: galaretki, sosy. - E450 – difosforany
Występowanie: sól, przetwory mięsne, aromatyzowane napoje, sosy, owoce kandyzowane, chipsy, mleka zagęszczone, zupy i herbaty w proszku, gumy do żucia, cukier puder. - E461 – metyloceluloza
Występowanie: wędliny, mięsa, ryby;
E od 500 do 599 SUBSTANCJE PRZECIWZBRYLAJĄCE
- E503 – węglan amonu – obecny w proszku do pieczenia.
- E575-579 – grupę glukonianów – dodawane do sypkich produktów, żeby się nie zbrylały.
- E536 – żelocyjanek potasu – dodatek do wina usuwający jony żelaza, które psują jego smak.
E od 600 do 699 – WZMACNIACZE SMAKU
- E621 – glutaminian sodu MSG
Występowanie: koncentraty spożywcze, zupy i dania w proszku, przyprawy, sosy w proszku, sosy sojowe, wędliny, konserwy. - E622 – glutaminian potasu
Występowanie: koncentraty spożywcze, zupy i dania w proszku, przyprawy, sosy w proszku, sosy sojowe, wędliny, konserwy. - E631 – inozydian sodu
Występowanie: koncentraty spożywcze, zupy i dania w proszku, przyprawy, sosy w proszku, sosy sojowe, wędliny, konserwy, produkty o obniżonej zawartości soli.
E od 900 do 1299 SUBSTANCJE SŁODZĄCE
- E951 – aspartam
Występowanie: napoje bez cukru, dietetyczne produkty mleczne, soki owocowe bez cukru, desery bez cukru, wybory cukiernicze, piwa bezalkoholowe, dżemy, marmolady, musztardy, galaretki, sosy, konserwy rybne, pieczywo, płatki zbożowe. - E954 – sacharyna
Występowanie: napoje bez cukru, dietetyczne produkty mleczne, soki owocowe bez cukru, desery bez cukru, wybory cukiernicze, piwa bezalkoholowe, dżemy, marmolady, musztardy, galaretki, sosy, konserwy rybne, pieczywo, płatki zbożowe; jako dodatek do produktów dla dietetyków.
E od 1300 do 1451 MODYFIKOWANE SKROBIE
Ściągawka do druku
Poniżej prezentuję Wam wykaz substancji chemicznych dodawanych do żywności zebranych w formie czterech tabeli, oznaczonych trzema kolorami: zielony – substancje nieszkodliwe, żółty – substancje podejrzane oraz czerwony – substancje niebezpieczne. Zachęcam do wydrukowania :)
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
Na pewno wydrukuję i będę nosiła ze sobą na zakupy!
Dzięki!
Super, że piszesz o tych konserwantach. Jak to czytam, to aż mnie przerażenie ogarnia, jaką my tablicę Mendelejewa spożywamy (albo spożywać mamy, wg producentów). Dlatego też od długiego czasu zwracam uwagę na to co jem ja i moja rodzina. Ściągnąłem sobie aplikację na telefon, gdzie jak zrobię zdjęcie to ona mi wylicza co powinienem jeść a czego unikać.
Myślę, że tylko świadomy konsument nie wybierający żywności przetworzonej może cokolwiek tutaj zmienić… Oby było nas coraz więcej!
Jak nazywa się aplikacja, której używasz? :)
Karmel jest niebezpieczny? czy to chodzi o inny karmel?
Świetny artykuł i wskazane wszystkiej “E”. Teraz robiąc zakupy bardziej przyglądnę się składowi i porównam z tą listą.