Jak znaleźć dobrą nianię? Wybór opiekunki do dziecka.

Rozpoczynacie właśnie etap poszukiwań opiekunki? Bez względu na wiek dziecka, osoba która ma się nim opiekować powinna być ciepła, wrażliwa oraz szanująca system wartości wyznawany przez rodzinę. Często niania staje się częścią rodziny, bardzo ważną osobą w życiu dziecka. Wybór opiekunki jest trudną decyzją, z która nie warto się spieszyć.

Szukanie opiekunki dla dziecka

Rozpoczęcie poszukiwań niani dobrze jest zacząć od zrobienia researchu w gronie znajomych i przyjaciół. Nawet jeśli nie mogą nikogo polecić, to dobry wywiad pomaga usystematyzować wasze własne oczekiwania. Kolejną osobą, która może zarekomendować dobrą opiekunkę jest lekarz prowadzący dziecko. Na terenie przychodni również można znaleźć ogłoszenia niań poszukujących pracy. Ogłoszenia wykwalifikowanych opiekunek znajdują się również w agencjach pośredniczących, kościołach, agencjach opiekunek, czy kawiarniach dla mam i dzieci… Popularnym portalem z ofertami zarówno pracy, jak i samych opiekunek jest w Polsce niania.pl

Profil wymarzonej opiekunki:

  • młodsza vs. starsza,
  • bezdzietna vs. mająca własne dzieci,
  • opieka w domu dziecka vs. u niani,
  • prawo jazdy (jeśli będziecie chcieli by zabierała dziecko np. na basen, dodatkowe zajęcia, wycieczki…)
  • ukończony kurs pierwszej pomocy,
  • dyspozycyjność (poza standardowymi ustalonymi wcześniej godzinami pracy, np. wieczorami lub w weekendy),
  • mieszkająca niedaleko was etc.

Jak przygotować się do rozmowy z kandydatką?

  1. Selekcja CV (już samo przeczytanie życiorysu danej osoby pozwala określić, czy chcecie kogoś poznać).
  1. Lista pytań. Oprócz zebrania informacji na temat wieku, miejsca zamieszkania, czy doświadczenia kandydatki na opiekunkę, warto zadać na spotkaniu pytania, dzięki którym będziecie mogli dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Jakie pytania zadać opiekunce?

Jak wybrać dobrą opiekunkę dla dziecka?

1. Zaufajcie pierwszemu wrażeniu – to jakie kandydatka na nianię wywrze na was i waszym dziecku pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i potrafi wiele powiedzieć o danej osobie.

2. Zbierzcie dokładny wywiad, poproście by niania powiedziała jak najwięcej o sobie (doświadczenie, nałogi, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, wykształcenie, własne dzieci, wiek, miejsce zamieszkanie, rodzeństwo etc.).

3. Jeśli rodzicielstwo bliskości jest wam bliskie, sprawdźcie, jakie dana osoba ma do niego podejście oraz postarajcie się wybadać, jak zaopatruje się ona na kontynuowanie stosowanych przez Was metod wychowawczych (noszenie, szybkie reagowanie na płacz, wsłuchiwanie się w dziecka potrzeby).

4. Zadawajcie dużo pytań typu: Jak Pani położy moje dziecko spać? Co Pani zrobi w sytuacji…? Jak Pani będzie próbowała je uspokoić? Co Pani myśli o rozpieszczaniu dzieci?

5. Obserwujcie swoje dziecko i jego reakcję na nową osobę. Dziecko może być onieśmielone nową sytuacją, co nie powinno budzić w was większego lęku. Większość dzieci zachowuje dystans wobec nowych osób, zwłaszcza tych wychowywanych w nurcie rodzicielstwa bliskości. Dziecko z pewnością uważnie wam się przygląda, obserwuje nawiązywanie przez was kontaktu z nianią. Zazwyczaj, jeśli rodzice są przyjaźnie nastawieni do kandydatki na nianię, dziecko po chwili również otwiera się na kontakt z nową osobą. Pozwólcie przyszłej opiekunce zainicjować kontakt z dzieckiem. W ten sposób zobaczycie m.in. jej podejście do dzieci.

6. Przekażcie kandydatce na opiekunkę swoje podejście do wychowywania dziecka, np. że nie stosujecie metody wypłakiwania się, tylko szybko reagujecie na płacz dziecka i staracie się zaspokajać jego potrzeby. Jasno powiedzcie o swoich oczekiwaniach wobec niani, np. że chcecie by nosiła dziecko na rękach, kiedy ono tego potrzebuje, by kołysała je do snu, by karmiła je zgodnie z BLW, by chodziła na spacery bez względu na panujące warunki atmosferyczne itd. itp.

7. Pracą opiekunki jest zajmowanie się dzieckiem według wskazówek i życzeń rodziców. Dobrze jest być otwartym na propozycje niani, brać pod uwagę jej obserwacje, a nawet drobne uwagi. Podstawą udanej współpracy pomiędzy rodzicami a niania jest dobra relacja.

Okres próbny

Adaptacja.

Zdecydowaliście się na konkretną osobę, która będzie pomagała wam w opiece nad dzieckiem, pora na okres próbny, czyli czas na wzajemne poznanie i dotarcie. Dajcie sobie i dziecku czas na adaptację do nowej formy opieki, minimum 2-4 tygodnie.

Wspólny czas.

Warto na samym początku spędzać czas razem we trójkę lub nawet w czwórkę, by dziecko w poczuciu bezpieczeństwa miało możliwość przyzwyczajać się do nowej osoby, byście mogli poobserwować nianię i sam jej sposób opieki.

Pierwsze wyjście.

Kiedy Twoje dziecko przyzwyczai się do niani i obdarzy ją zaufaniem, pora na wyjście z domu i zostawienie dziecka sam na sam z nianią. Wyjścia warto planować coraz częściej i na coraz dłużej.

Obserwacja.

Obserwujcie dziecko po waszym powrocie do domu: Czy jest radosne z Waszego powrotu? Czy chętnie do was przychodzi? Czy może zaczęło się inaczej zachowywać, gorzej sypiać, nie jest już tak radosne jak niegdyś? Jak zachowuje się niania wobec dziecka? Czy radośnie wita się z nim, czy spieszy się do wyjścia po Waszym powrocie, czy chętnie opowiada o minionym dniu? Zawsze, jeśli coś budzi waszą niepewność, warto porozmawiać z opiekunką, podzielić się z nią swoim lękiem, sprawdzić, jak ona widzi całą sytuację. Być może konieczna będzie zmiana opiekunki.

Niezapowiedziana kontrola.

Co jakiś czas kontrolujcie opiekunkę. W sytuacji, gdy nie macie kamery ani dyktafonu jest to jedyny sposób sprawdzenia jakości sprawowanej opieki nad dzieckiem. Wróćcie wcześniej do domu, wypytajcie inne mamy z piaskownicy, jak niania opiekuje się waszym dzieckiem… Bądźcie czujni, ale nie przeczuleni.

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

  1. Sama kiedyś byłam niania, zajmowalam się dziećmi najlepiej jak tylko potrafilam. Ale teraz jak już mam swojego maluszka, na myśl ze miałabym zostawić go z obca osoba, przechodzą mnie ciarki…. :(

  2. wszystko ladnie pieknie aczkolwiek w wiekszosci przypadkow rozchodzi sie o pieniadze. wynagrodzenie dla dobrej niani jest dwukrotnie wieksze a czesto trzy-, czterokrotnie od oplat w zlobku… bycie niania to ciezka i wymagajaca praca godna porzadnych zarobkow czyli z usług takiej Pani moga skorzystac wyzsze sfery.

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...