Kąpiel z płaczem – dlaczego niemowlę płacze podczas kąpieli?

Małe dzieci uwielbiają kąpiel, która jest dla nich, jak powrót do środowiska naturalnego. Dlaczego więc niemowlę płacze podczas kąpieli? Dziecko płaczem daje znać o swoich potrzebach. Co może stać za płaczem dziecka w kąpieli?

Dlaczego niemowlę płacze w kąpieli?

  • za zimn lub zbyt ciepła woda,
  • w pomieszczeniu, gdzie odbywa się kąpiel jet chłodno,
  • dziecku nie odpowiada pozycja, w której jest kąpane (leżącą pozycję w wanience można spróbować zastąpić “siedzącą” w wiaderku do kąpieli),
  • rażące w oczy światło,
  • głód,
  • zmęczenie,
  • ogólny niepokój i lęk związany z kąpielą.

Jedne dzieci lubią wodę cieplejszą, inne chłodniejszą. Optymalna jest w granicach 38°C.

Przyjemniej jest brać kąpiel w ciepłym pomieszczeniu (około 25 st.C), ale też nie za ciepłym!

Być może wasze dziecko nie jest jeszcze gotowe na kąpiel w wanience, w której może nie czuć się bezpiecznie, może nie odpowiadać mu pozycja leżąca. Warto spróbować kąpieli w wiaderku lub współkąpieli.

Łatwo przeoczyć lampkę świecąca prostp w oczy dziecka, która niewątpliwie może mu się nie podobać.

Głód i zmęczenie często są przyczyną płaczu dziecka w kąpieli. Warto zadbać, by dziecko w porze kąpieli było wyspane i najedzone. Dobrym pomysłem jest nakarmienie maluszka ok. 30 minut przed kąpielą. Nie należy również odkładać kąpieli na ostatnią chwilę, gdyż dla zmęczonego dziecka kąpiel będzie prawdziwą męczarnią.

Dobrze jest odpowiednio nastroić dziecko do kąpieli, np. poprzez wieczorny rytuał, czy masaż.

Niemowlęta bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, do której później jest im trudno wrócić. Często przyczyną płaczu może być nawet zbyt gwałtowne włożenie do wanienki. Warto pamiętać, by osoba kąpiąca dziecko sama była spokojna, opanowana i nigdzie się nie spieszyła! Małe dzieci doskonale wyczuwają emocje bliskich im osób i z łatwością je przejmują.

Koniec kąpieli

Bywa i ta, że kąpiel przebiega wzorowo. Maluszek zadowolony, zrelaksowany… Płacz zaczyna się dopiero w momencie wyjmowania dziecka z wanienki (rzadziej sytuacja ta dotyczy wyjmowania z wiaderka). Najprawdopodobniej chodzi o odpowiednie chwycenie dziecka przy wyjmowaniu go z wody.

Wyjmując dziecko z wanienki należy chwycić je pod główką i pod kręgosłupem w okolicy pośladków. Bródka dziecka powinna dotykać klatki piersiowej.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

  1. Za ten magiczny chwyt muszę Ci serdecznie podziękować, bo u nas właśnie tak to wyglądało, że maluszek wzorcowo zachowywał się podczas kąpieli, natomiast zaczynał płakać podczas wyjmowania z wanienki. O tym, żeby był najedzony i wyspany słyszeliśmy wielokrotnie na szkole rodzenia, w szpitalu od położnych itp. ale o tym co zrobić po kąpieli, żeby dziecko było spokojne to już nigdzie nie słyszałam. Ten chwyt chyba na prawdę działa! :)

    1. Super! Bardzo się cieszę! Pamiętam, że również nie mogłam uwierzyć w to, że jeden chwyt potrafi wyłączyć płacz. Dlatego nazwałam go magicznym, bo dla mnie było to jak magia :)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...