Coraz więcej słyszy się o Doulach i coraz więcej Kobiet chce ich towarzystwa podczas porodu. Nie brakuje również tych, którzy zadają pytanie Kim jest doula? Choć Doula jest jednym ze starszych zawodów świata, to w Polsce głośniej zrobiło się o niej dopiero w XXI wieku!
Kim jest Doula?
Doula (czyt. d u l a – w języku greckim oznacza służącą) to wykształcona, z dużą wiedzą o zachowaniu Kobiety w trakcie porodu, często doświadczona (również w swoim macierzyństwie) kobieta, zapewniająca ciągłe fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla Kobiety ciężarnej i jej rodziny na czas ciąży, porodu i połogu. Buduje atmosferę bezpieczeństwa i równowagi. Doula jest zawodem nie-medycznym. Troszczy się o to, by rozwiać wątpliwości rodziców, lęki związane z porodem, pomaga w znalezieniu strategii na zaspokojenie potrzeb rodziny. Doula podąża za Kobietą.
Niegdyś przy porodzie obecne były przede wszystkim kobiety, mniej lub bardziej doświadczone: które wspierały rodzącą i towarzyszyły w przyjściu na świat nowego członka rodziny. Dzisiaj, takie sytuacje są rzadkością. Praktycznie każdy poród w Polsce ma miejsce w szpitalu w asyście personelu medycznego. Poród domowy należy do rzadkości. W niektórych miastach Kobiety mają alternatywę alternatywę do szpitalnej sali porodowej w postaci Domu narodzin.
Doula podczas porodu:
- pomaga oswoić lęk przed porodem,
- dodaje odwagi,
- okazuje zrozumienie i akceptacje,
- stosuje różne niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu,
- podpowiada w jaki sposób się poruszać i oddychać, aby poród przebiegał jak najsprawniej,
- wspiera osobę bliską i podpowiada jej w jaki sposób może pomóc rodzącej,
- wspiera komunikację między rodzącą (i jej bliską osobą) a personelem medycznym,
- pomaga w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi,
- tłumaczy emocje pojawiające się w rodzicach po narodzinach dziecka.
Komfort Kobiety jest dla Douli priorytetem.
Jak obecność Douli przy kobiecie rodzącej wpływa na przebieg porodu?
- Poród trwa krócej (o około 25%*).
- Rodząca lepiej radzi sobie z bólem porodowym oraz skurczami (o 30% mniejsze użycie środków przeciwbólowych*, o 60% mniej próśb o podanie znieczulenia ZZO*).
- Obecność douli przy porodzie zwiększą szanse na poród niezmedykalizowany (o 50% zmniejsza się ryzyko zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie*, o 40% zmniejszenie się odsetek porodów kleszczowych*, o 40% zmniejsza się ilość podanej oksytocyny*).
- Relacja i współpraca pomiędzy rodzącą a partnerem pogłębia się podczas porodu rodzinnego.
- Rzadziej występują problemy z karmieniem piersią.
- Zwiększa się poziomu samooceny młodej mamy.
- Ezadziej obserwuje się wystąpienie depresji poporodowej.
- Obniża się poziom lęku u Kobiety.
*badania dr Marshalla Klausa i dr Johna Kennela
Doula może “być” z kobietą już podczas ciąży – czas spędzony razem pozwala lepiej się poznać, ustalić “plan porodu”, przygotować nie tylko wyprawkę, ale i ciało oraz duszę na przyjście na świat maleństwa.
Doula jest z rodzącą przez cały okres porodu. Zazwyczaj przyjeżdża do domu Kobiety na początku pierwszej fazy porodu i zanim razem z nią pojedzie do szpitala (lub domu narodzin) pomaga jej uśmierzyć ból masażem, aromatoterapią, muzykoterapią.
W szpitalu zazwyczaj Kobieta rodząca styka się z wieloma osobami, może jej się przytrafić nawet zmiana dyżuru, co oznacza inną położną i innego lekarza. Doula nie jest członkiem personelu medycznego i jest przy Kobiecie rodzącej tu i teraz, ciągle zapewniając poczucie bezpieczeństwa.
Doula po porodzie pozostaje z Kobietą tak długo, jak jest to potrzebne. Jest wsparciem dla matki i ojca w pierwszych chwilach po porodzie, co może uwiecznić na przykład na zdjęciach.
Doula wspiera Kobietę w połogu i w jej pierwszych dniach bycia mamą, służy profesjonalną pomocą, dbając o komfort matki i dziecka.
Czy nie cudownie byłoby mieć Doulę ze sobą na porodówce?
Jak było u Was?
Doula była obecna przy porodzie?
A może teraz skorzystalibyście z jej usług?
Zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą Douli Blisko Matki
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
Przydałaby mi sie 6,5r. temu…
👌