Kolka niemowlęca to zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego prowadzące do bolesnych skurczów jelit. Może ona wynikać z alergii na białka mleka krowiego, nietolerancji laktozy, nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym, a także może być przejawem zaburzeń zachowania, wynikających z nieprawidłowego kontaktu emocjonalnego rodzica z dzieckiem. Kolka występuje zwykle wieczorem i objawia się napadowym niepokojem i długotrwałym płaczem.
Niestety bywa i tak, że płacz dziecka mylnie bywa nazywany kolką, o czym więcej możecie przeczytać TUTAJ. Kolka dotyka około 10-30 % dzieci. Wieczorny nieutulony płacz niemowląt może (i bardzo często) wynika z tzw. przestymulowania (badania potwierdziły, że ograniczenie ilości bodźców zmniejsza nasilenie objawów kolki lub przyczynia się do ich całkowitego wyeliminowania). Dziecko, które dopiero co pojawiło się na świecie i nie zdążyło się jeszcze dobrze w nim zaadaptować, narażone jest na działanie bardzo dużej ilości bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego (sztuczne światło, uliczny hałas, przeróżne dźwięki, obrazy, faktury, zdarzenia etc.), z drugiej strony staję się niedostymulowane, kiedy leży w samotności, nikt go nie kołysze, nikt nie dociska, nic jednostajnie nie szumi, nie słychać bicia serca mamy…
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka kolki, skonsultuj to z pediatrą, a następnie dobrze zastanów się nad nie tyle wyborem kropelek na kolkę zawierających symetykon (brak badań potwierdzających jego skuteczność, chociaż rodzice relacjonują znaczącą poprawę samopoczucia dziecka po podaniu leku), obniżający napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w pokarmie i śluzie przewodu pokarmowego (pęcherzyki pękają i są wchłaniane przez ścianki jelit albo bez trudu wydalane z organizmu), co nad ich dawkowaniem. Symetykon zawierają nie tylko słynne niemieckie krople Sab Simplex, ale również dostępne w polskich aptekach Espumisan, Bobotic, Infacol, czy … Zastanawiacie się, jaka jest pomiędzy nimi różnica? Czemu niemieckie działają, a polskie nie?
W czym tkwi sekret Sab Simplex?
Zawartość symetykonu w zależności o leku;
- Sab Simplex – 69,19 mg/ml
- Espumisan – 40 mg/ml
- Bobotic Forte – 135 mg/ml
Dawkowanie poszczególnych kropelek na kolkę:
- Sab Simplex – 15 kropli = 41,5 mg symetykonu przed/po/w trakcie każdego posiłku
- Espumisan – 25-50 kropli = 40-80 mg symetykonu przed/po/w trakcie 2-4 posiłków w ciągu doby
- Bobotic Forte – 3 krople = 20 mg symetykonu przed/po/w trakcie każdego posiłku
Widzicie w czym tkwi różnica?
Oczywiście każdy lek poza zawartością w 1 ml symetykonu oraz dawkowaniem różni się składem – substancjami dodatkowymi (słodzącymi, wypełniającymi, konserwującymi itp.), co może bezpośrednio wpływać na fakt, że jedne krople są lepiej tolerowane przez dziecko, inne gorzej.
Co w tej sytuacji? Nie wiem skąd tak ogromna rozbieżność w dawkowaniu leków, zwłaszcza że niemieckie niemowlęta niczym nie różnią się od polskich, a nawet gdyby, to robiąc zakupy w niemieckiej aptece z pewnością farmaceuta nie zmieniłby dawkowania leku tylko z uwagi na podawanie go nie-niemieckiemu niemowlakowi.
Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?
Ok, szukam wszelkich informacji na temat tego “cudownego” leku. Wiem, że działa i chcę spróbować ale znalazłam czeski sab simplex i niemiecki. Ponoć ten niemiecki jest lepszy, czy to jest prawda? Ja się nie znam ale ta niemiecka apteka apo-discounter.pl wysyła kurierem w jeden dzień i chętnie spróbuję. Córce podawaliśmy jeszcze w anglii infacol ale sie ulewało strasznie a espumisan niestety nie zadziałał do końca. Mały jest niespokojny i przestraszony wieczorami.
Myślę, że różnica między czeskim a niemieckim lekiem może wynika z ilości substancji czynnej. Warto sprawdzić co producent napisał w ulotce. Pozdrawiam :)