Latanie z dzieckiem – planujemy podróż samolotem.

Podróż samolotem z dzieckiem może być spokojna i przyjemna, jeśli tylko za wczasu dobrze się do niej przygotujecie. Każda linia lotnicza ma swój własny regulamin, dlatego przed podróżą samolotem z małym dzieckiem warto się z nim zapoznać. Poniżej przedstawiam krótki poradnik o lataniu z dziećmi.

Pierwszy lot

Zalecenia lekarskie precyzują, że dzieci mogą latać już w 8 dobie życia, ale jeśli to możliwe, warto poczekać z pierwszą podróżą samolotem do momentu skończenia przez dziecko 3 miesięcy. Lotniska, jak i sam samolot to nie tylko skupiska dużej ilości ludzi różnych nacji, ale przede wszystkim przeróżnych wirusów i bakterii.

Dokumenty dla dziecka

Podróż międzynarodowa wiąże się z koniecznością wyrobienie dla dziecka odpowiednich dokumentów. W przypadku lotów pomiędzy państwami UE wystarczy Dowód Osobisty, jeśli jednak lecicie poza Strefę Schengen konieczne będzie wyrobienie dziecku Paszportu. Niektóre Państwa wymagają, by dokumenty były ważne przez co najmniej kolejne 3-6 miesięcy. Rodzic podróżujący samotnie z dzieckiem musi posiadać pisemną zgodę drugiego rodzica na podróż dziecka za granicę.

Bilet dla niemowlaka

Cena biletu dla dziecka poniżej 2 roku życia, określanego przez linie lotnicze mianem „Infant” zależy tak naprawdę od przewoźnika. Większość linii znosi opłatę za bilet, bądź pozostawia ją w symbolicznej kwocie. Niemowlęciu nie przysługuje osobne miejsce w samolocie, podróżuje ono na kolanach rodzica – przypięte specjalnymi pasami AMSAFE.

Bilet dla starszaka

Dzieci powyżej 2 roku życia posiadają w samolocie osobne miejsce i własny bilet, którego cena również uzależniona jest od linii lotniczych. Zazwyczaj dla małych dzieci przewidziane są specjalne zniżki – niejednokrotnie bilety dla dzieci są tańsze od biletów dla niemowląt, których cena jest zazwyczaj regularna i nie podlega promocjom.

Jakie wybrać miejsce w samolocie?

Miejsce przy oknie, czy przy przejściu? Które jest lepsze? Jakie wybrać? To zależy…. Zleży od długości lotu oraz wieku dziecka. Jeśli lot jest krótki i przypada na czas drzemki dziecka warto wybrać miejsce przy oknie – dziecko prawdopodobnie prześpi całą drogę. Wybierając się w dalszą podróż, kiedy niemożliwym będzie utrzymanie dziecka w jednym miejscu przez kilka godzin, lepszym wyborem będzie miejsce przy przejściu – unikniecie przeciskania się przez innych pasażerów.

W dużych samolotach dostępne są często miejsca typu bulkhead – miejsca tuż obok ścianki, parawanu czy kotary, które rozdzielają poszczególne sekcje samolotu. Jest tam dużo więcej miejsca, dzięki czemu podróż ma szansę przebiegać w bardziej komfortowych warunkach.

Tanie linie lotnicze wcale nie takie tanie

Tanie linie lotnicze okazują się nie być wcale takie tanie, kiedy przychodzi nam podróżować nimi z dzieckiem. Lotniska, które je obsługują zazwyczaj oddalone są od miasta docelowego i dotarcie do centrum z całą rodziną może być zarówno kosztowne, jak i trudne logistycznie.

W cenę biletu nie są wliczone żadne posiłki. Priority boarding, czyli pierwszeństwo przy odprawie jest dodatkowo płatne, jak i wybór miejsc w samolocie. Sam bilet dla dziecka określony zazwyczaj stałą stawką bywa drogi, czasami droższy niż Wasz bilet kupiony w promocyjnej cenie.

Start i lądowanie, czyli zmiana ciśnień

Podczas startu oraz lądowania w kabinie samolotu zwiększa się ciśnienie, co może być odczuwalne poprzez zatykanie się uszu. Zazwyczaj wystarczy przełknięcie śliny, jednak dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka lepiej podczas startu i lądowania przystawić je do piersi, podać butelkę z piciem lub smoczek – proces przełykania umożliwi wyrównanie ciśnień.

Posiłki dla malucha

Posiłki wydawane w samolocie nie są polecane małym dzieciom – lepiej zabrać ze sobą na pokład samolotu kilka słoiczków z obiadkami, owoce oraz zdrowe przekąski. Nie zapomnijcie również o piciu (przyda się podczas startu i lądowania). Karmienie warto zarezerwować sobie na czas lotu – na samym lotnisku dużo się dzieje, dziecko na pewno nie będzie się nudzić.

Bagaż podręczny

Dzieciom do 2 roku życia przysługuje (w zależności od linii lotniczych) zazwyczaj tylko bagaż podręczny lub limit bagażu do 10 kg, czasami bagaż rejestrowany.

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne rzeczy (lista poniżej). Dobrze mięć osobną torebkę na dokumenty i pieniądze oraz dużą składaną torbę, do której włożycie okrycia wierzchnie, kocyk, ulubionego misia etc.

Wózek i fotelik samochodowy

Na pokład samolotu rodzice dziecka, które nie skończyło jeszcze 2 roku życia mogą zabrać wózek (może być to zarówno głęboki wózek spacerowy, jak i tzw. parasolka), który nie wlicza się do bagażu podręcznego. Zazwyczaj można go oddać tuż przed wejściem na pokład, co niezmiernie ułatwia przemieszczanie się z dzieckiem po lotnisku. Po wylądowaniu wózek będzie czekał na was przy wyjściu z samolotu albo na taśmie wraz z resztą bagażu rejestrowanego.

Niektóre linie lotnicze zezwalają także na zabranie fotelika samochodowego lub łóżeczka turystycznego, jako dodatkowego bagażu dla dziecka poniżej 2 roku życia – bez dodatkowych opłat.

Niemowlęta o wadze do 8-10 kg mogą liczyć na specjalne łóżeczka SKYCOTS, jednak w samolocie jest tylko kilka takich miejsc, dobrze jest je wcześniej zarezerwować

Ubiór

Ubranko na czas podróży musi być przede wszystkim wygodne – dobrze jeśli jest wykonane z bawełny i nie posiada zbyt dużej ilości guzików, nap, czy innych elementów mogących uwierać małego podróżnika. Praktyczny zestaw to spodenki dresowe (leginsy), podkoszulek i bluzka z długim rękawem. Przyda się również bezrękawnik – na wypadek, gdyby na lotnisku lub w samolocie było chłodniej. Pamiętajcie o zabraniu ubrań na zamianę, jeśli lecicie do innej strefy klimatycznej.

Na lotnisku

Podróżując z dzieckiem warto być na lotnisku 2 godziny wcześniej, by móc spokojnie przejść odprawę. Stres i pośpiech niepotrzebnie mogą wywołać napięcie nie tylko w was, ale również w dziecku.

Na niektórych lotniskach znajdują się – niezwykle przydatne podczas przesiadek – specjalne strefy dla dzieci, kąciki zabaw.

Niezbędnik małego podróżnika w samolocie

  • coś do picia,
  • coś do pochrupania i przekąszenia,
  • ręczniki papierowe (chusteczki higieniczne),
  • mokre chusteczki oraz pieluszki (jeśli dziecko jeszcze ich potrzebuje)
  • ubranko na zmianę,
  • kocyk,
  • parę zabawek (cichych), książeczek, ulubiona przytulanka,
  • smoczek (jeśli dziecko go używa)
  • podstawowy zestaw apteczny (coś przeciwbólowego, woda utleniona, plasterki).

Patenty na przetrwanie lotu z maluszkiem

  • ustawcie pory jedzenia tak, by przypadały akurat na czas lotu, a nie np. odprawę,
  • rezerwując lot wybierzcie ten, który przypada na porę drzemki, godzin wczesno-porannych, bądź wieczornych,
  • pasy zapnijcie dziecku dopiero wtedy, kiedy jest to niekonieczne (wyświetlenie komunikatu) – wcześniej warto zaznajomić dziecko z samolotem, widokiem przez okno, zasadami podróży samolotem etc.
  • wózek oddajcie dopiero tuż przed wejściem na pokład,
  • nawet jeśli macie wykupione pierwszeństwo wejścia na pokład, naprawdę warto zająć miejsca jako ostatni – dla dziecka ważna jest każda minuta swobody.

Spokojnej i bezpiecznej podróży ♥

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

4 Comments

  1. A co z mlekiem modyfikowanym lub np. Deserkami w saszetkach czy słoikach? Mozna je miec w bagażu podręcznym?

  2. Rozumiem ze tylko te oryginalnie zapakowane? ?

    1. Niekoniecznie. Ewentualnie mogą kazać spróbować przy nich, czy to aby na pewno jadalne.

  3. Podróż z maluchem wymaga trochę więcej naszego zaangażowania i zabranie więcej rzeczy. Pamiętajcie, że z roku na rok jest coraz lepiej. U nas teraz takim musth have jest Smart Kid Belt, który ułatwi nam szybsze wynajęcie auta, a dziecko jeździ bezpiecznie i komfortowo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...