Kąpiel dziecka na otwartej przestrzeni budzi wątpliwość w niektórych rodzicach. Najczęściej chodzi o uszy, a raczej o ich przewianie. Temat zapaleń uszu szerzej opisywałam w poście Brak czapki a zapalenie ucha – jak jedno ma się do drugiego?
Kąpieliska naturalne i odkryte baseny
- Najlepsze do kąpieli są odkryte baseny oraz jeziora (słona woda morska jest nieprzyjazna dla skóry dziecka, rzeki zaś są zbyt niebezpieczne i niestety coraz rzadziej czyste).
- Sprawdzajcie czystość wody (wybierzcie kąpielisko, które zostało przez Sanepid dopuszczone do kąpieli).
- Piasek na plaży jest dla dzieci dodatkową atrakcją. Nie zapomnijcie o zabawkach, dzięki którym zbudowanie zamku z piasku będzie łatwiejsze.
Ogólne zasady dotyczące bezpiecznej kąpieli:
- dzieci, które nie umieją pływać nie powinny być w wodzie same ani również pod opieką innych dzieci umiejących pływać – bezpieczna kąpiel dziecka jest tylko w asyście osoby dorosłej,
- od ostatniego posiłku powinna upłynąć co najmniej 30-minutowa przerwa,
- pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 15 minut (rozgrzewka, przyzwyczajenie się do niższej niż otoczenie temperatury wody),
- jeśli przed kąpielą dziecko przebywało dłuższy czas na słońcu, najpierw delikatnie ochłodźcie jego ciało (np. zraszając je wodą).
Wyruszamy na plażę z dzieckiem, co musimy mieć ze sobą?
Pompowany basenik przyda się nad jeziorem, gdzie nie ma brodzika, głównie dla niechodzących maluchów – nalana do niego woda będzie na pewno dużo cieplejsza, niż ta w jeziorze.
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
Super :) a mogę wiedzieć ile malutka miała kiedy pierwszy raz sie pluskała? Pozdrawiam.
Kasiu, pluskała w jeziorze, morzu czy na basenie? Na basen zaczęliśmy chodzić ze starszą, gdy miała 5 m-cy, z młodszą w wieku 2 m-cy, pierwsza kąpiel młodszej w morzu w wieku 5 m-cy, starsza – nie pamiętam, chyba dopiero w wieku 1,5 roku, w jeziorze młodsza w wieku 5 m-cy, starsza 7 :)