Bycie ojcem to prawdopodobnie najważniejsza rola w życiu większości mężczyzn. Rola ojca w rodzicielstwie jest bardzo istotna i niestety bardzo często niedoceniana. Wkład współczesnych ojców w wychowywanie dzieci jest coraz większy, jednak w dalszym ciągu ich zaangażowanie w okresie ciąży i tuż po porodzie jest niewystarczające.
Narodziny Taty
Tuż po narodzinach dziecko najbardziej potrzebuje mamy, ale nie znaczy to, że obecność ojca jest zbędna. Świeżo upieczony tata powinien przede wszystkim zatroszczyć się o mamę – otoczyć ją odpowiednią opieką, by ta mogła w pełni skoncentrować się na dziecku. Rola mężczyzny nie ogranicza się tylko do wspierania mamy. Ojcowie mają swój własny, unikalny wkład w rozwój dziecka. De facto tylko w jednej rzeczy nie mogą zastąpić matki – w karmieniu piersią.
Mężczyźni inaczej od kobiet odnoszą się do swoich dzieci. Inaczej brzmią, inaczej rozmawiają, inaczej dbają o dziecko. Inaczej nie znaczy tutaj gorzej. Zróżnicowanie form opieki wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Tata jest równie dobrym opiekunem dla swojego dziecka tuż po narodzinach, jak i przez całe jego późniejsze życie, co mama. Stopień zaangażowania danej osoby w życie dziecka jest uwarunkowany w dużej mierze wrażliwością na potrzeby małego człowieka.
Bycie tatą nie jest proste
Drogie Mamy! Pozwólcie swoim partnerom opiekować się Waszymi dziećmi! Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że większość matek jest przekonana, iż zrobią przy swoim dziecku wszystko najlepiej – ja też się łapię na tego typu myślach. Ojcowie świetnie dają sobie radę z obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem. Może nie idzie im to sprawnie pierwszego dnia, ale z każdym kolejnym razem zachowują się przy dziecku coraz pewniej i coraz sprawniej wychodzi im „obsługa” małego człowieka.
Nieco inaczej wkraczanie w ojcostwo wygląda w przypadku porodu przez cesarskie cięcie. Kobieta po operacji jest początkowo unieruchomiona, obolała i ograniczona ruchowo. Pomoc ze strony partnera jest wówczas nieoceniona. Więź pomiędzy noworodkiem z CC i ojcem potrafi wywiązać się szybciej (w porównaniu do noworodka urodzonego siłami natury). Tatusiowie bardzo szybko nabierają wprawy oraz pewności siebie.
Nowa rola mężczyzny – rola Taty
Mężczyzna powinien zatroszczyć się o świeżo upieczoną mamę, zadbać o dom, nawiązać więź z dzieckiem oraz nauczyć się opieki nad nim. Nierzadko matki mają problem z dopuszczeniem ojców do dziecka. Wynika to, tak jak wyżej pisałam, z przeświadczenia, że samemu zrobi się najlepiej. Młodzi tatusiowie, by nawiązać więź z maleństwem, powinni je jak najczęściej brać na ręce i się nim po prostu zajmować
Niezmiennie jednak najważniejsza rola mężczyzny tuż po narodzinach dziecka sprowadza się do wspierania swojej partnerki również w jej nowej roli – roli Mamy. Hormony, które zalewają kobietę w okresie połogu utrudniają zrozumienie jej samej siebie i w tym czasie zachowanie mamy może być niejasne nie tylko dla mężczyzny, ale i jej samej.
Jak mężczyzna może zadbać o dom i rodzinę zaraz po porodzie?
1. Porządek.
Bałagan daje poczucie zaniedbania mamie i dziecku – zróbcie listę rzeczy do zrobienia każdego dnia, by ułatwić ojcu utrzymanie domu w porządku.
2. Room-service.
Okres połogu bywa dla kobiety trudny – organizm wymęczony porodem, nieprzyzwyczajony do nocnych pobudek. Dobrze jeśli mężczyzna na chwilę stanie się kelnerem i dosłownie zacznie obsługiwać swoją partnerkę, by ta mogła jak najwięcej odpoczywać.
3. Pomoc.
Wiele matek często nie chce prosić o pomoc, w obawie przed niesprostaniem roli supermatki – warto po prostu się pytać i samemu oferować pomoc.
4. Liczba gości kontrolowana.
Goście mile widziani, ale tylko wtedy, gdy oboje macie na to czas i ochotę. Życie towarzyskie może poczekać :)
5. Ciocia dobra rada.
Najlepiej na początku jest się nastawić na swój własny instynkt oraz intuicję, a „dobre rady życzliwych” pozostawić na boku. Jeśli jednak mama jest podatna na sugestie, dobrze jest ją wspierać w asertywności.
6. Opieka nad pozostałymi dziećmi.
Jeśli macie starsze dzieci wytłumaczcie im, że mama potrzebuje dużo odpoczynku. Opiekę nad rodzeństwem noworodka powinien przejąć tata.
Noszący tata
Dzieci lubią być noszone przez swoich tatusiów. Ojcowie mają inny rytm chodzenia oraz inną budowę ciała od matek. Dzieci na początku potrzebują chwili na przyzwyczajenie, ale finalnie zostają w ramionach ojców dłużej. Na szczęście zarówno chusta, jak i nosidełko świetnie nadają się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Pozycji, w jakich mężczyzna może nosić swoje dziecko jest wiele, istnieją natomiast co najmniej dwie, zarezerwowane wyłącznie dla tatusiów :)
- Wtulone w szyję – główka dziecka znajduję się w zagłębieniu w szyi taty. Kojąco na maluszki działa tutaj nie tylko samo przytulenie, ile również wibracje i niskie tony męskiego głosu, gdy tata śpiewa lub mówi. Dodatkowe ukojenie stanowi „magiczny oddech”, czyli strumień ciepłego powietrza wydychanego wprost na główkę dziecka.
- Ciepły niedźwiadek – ucho dziecka znajduje się przy sercu taty. Pozycja ta może być obrana zarówno w chuście, jak i np. podczas leżenia. Kojąco działa na maluszka bicie serca ojca, ruchy klatki piersiowej, a także ruchy brzucha.
Opieka nad swoim dzieckiem daje ojcom poczucie spełnienia i sprawia, że czują się oni dojrzalsi, ważniejsi oraz potrzebni. Nagrodą za ich trud włożony w „naukę rodzicielstwa” jest nie tylko spokojne dziecko zostawione pod ich opieką, ale i harmonia oraz równowaga panujące w domu pełnym miłości.
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
Poczatki calkiem calkiem jednak teraz nocne wstawanie spadlo niestety na mnie wiec w dzien nie pytajcie jak wygladam co di kaspieli to jeden tydzien ja jeden maz:)
Oo cieszę się że został poruszony ten temat, bo mogę się pochwalić, że mój mąż jest wspaniałym ojcem który się poświęca i angażuje w opiekę nad Frankiem, nie spodziewałam się że aż tak. Dzięki niemu mogę odpocząć z myślą że Franek jest w najlepszych rękach :)
Ech…. przy pierwszym dziecku jeszcze się chce…. niestety przy drugim najczęstsza wymowka to “boje się “… i to wzdychanie kiedy o coś proszę… wiec bardzo dobrze rozumiem żal do małżonka, sama odczuwam ostatnio taki… :(
hej hej tatusiowie !
zapraszam na bloga dla tatusiow, i nie tylko !
lajkujcie, substrykujcie – i czytajcie ! :) cos z zycia taty !
Nie każdy zasługuje na to żeby być tatą.