Zasady żywienie niemowląt ostatnimi laty bardzo się zmieniały, aż w końcu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zostały ujednolicone. Pierwszy raz niemowlęta zostały potraktowane jednakowo, brak różnic w schemacie rozszerzania diety dla dzieci karmionych mlekiem mamy i modyfikowanym. Pojawiły się zmiany dotyczące wprowadzenia glutenu, mleka krowiego, składników potencjalnie alergizujących oraz jajka. BLW zostało wyraźnie docenione. Poniżej przedstawiam Wam schemat żywienie niemowląt karmionych piersią oraz mlekiem modyfikowanym.
Zasady i zalecenie dotyczące żywienia niemowląt, wprowadzania nowych pokarmów, czyli nic innego jak zalecenia odnośnie rozszerzania diety krótko i zwięźle opisane znajdziecie TUTAJ.
10 żelaznych zasad na dobry początek:
- 1Podstawą żywienia dziecka przez pierwszy rok jego życia jest MLEKO matki (lub modyfikowane).
- Posiłki dla dziecka powinny być przygotowywane bez użycia soli, czy cukru.
- Dziecko powinno zaspokajać pragnienie wodą.
- Rozszerzanie diety rozpoczyna się od podania dziecku warzyw, a nie słodkich owoców, które na pewno dziecku posmakują, ale mogą skutecznie zniechęcić do mniej słodkich warzyw.
- 3-4 razy w tygodniu dziecko powinno zjadać jajko – według najnowszych wytycznych możecie podać od razu całe jajko – bez rozdzielenia na białko i żółtko.
- Mięso w obiadkach należy zastąpić rybą. Jeśli dziecko dobrze toleruje ryby, podawajcie je 2 razy w tygodniu (wymiennie z mięsem).
- Nie ma potrzeby opóźnianie wprowadzania do diety dziecka składników potencjalnie alergizujących, jak np. jogurty.
- Żywność dla dzieci powinna być jak najmniej przetworzona – parówki, danonki, mleczne batony odpadają :)
- 7-8 miesięczne dziecko powinno dostawać rozdrobnione i posiekane posiłki, nie jak dotychczas w formie puree.
- W miodzie mogą występować składniki wywołujące botulizm dziecięcy, dlatego zaleca się go podawać dzieciom dopiero po pierwszych urodzinach (więcej o miodzie przeczytacie TUTAJ).
Najnowsze zalecenia z 2014 roku mówią o wyłącznym karmieniu mlekiem (matki jak i modyfikowanym) przez 6 miesięcy. Do ukończenia 6 miesiąca życia nie wolno nic podawać ani nawet przepajac.
http://pediatria.mp.pl/zywienie/show.html?id=52544
O ile oczywiście inaczej nie zaleci pediatra – artykuł opiera się na zaleceniach WHO :)
Każdego rodzaju kaszę mogę podać 8-9 miesiącu życia?
Tak :)