Pływanie niemowląt – pierwsze wyjście dziecka na basen.

Pływanie pobudza rozwój psychomotoryczny dziecka. Basen dostarcza nowych bodźców, których nie dziecko nie ma szansy doznać w innym, niż wodne środowisku. Woda hartuje, oczyszcza drogi oddechowe, pomaga dzieciom zdrowo się rozwijać.

Co daje chodzenie dziecka na basen?

  • stymuluje rozwój psychomotoryczny,
  • zacieśnia więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
  • stanowi wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów,
  • wspomaga proces rehabilitacji u dzieci, u których stwierdzono problemy z układem kostno-stawowym, nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
  • jest świetną profilaktyką w chorobach kręgosłupa,
  • wspomaga układ odpornościowy,
  • stanowi rozrywkę, zabawę, dostarcza nowych wrażeń,
  • woda jest naturalnym środowiskiem dziecka, dobrze znanym z okresu prenatalnego, dającym poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy zacząć chodzić z dzieckiem na basen?

Noworodek jest doskonałym pływakiem. Dziecko przychodzi na świat wrodzonym odruchem bezdechu pod wodą (średnio do 6-8 miesiąca życia utrzymuje się odruch z życia płodowego, który niepodtrzymywany – np. poprzez regularne chodzenie na basen – zanika), dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust pod wodą.

Jaką pływalnię wybrać na naukę pływania?

Pływalnia lub basen powinny być przede wszystkim czyste (jakoś wody potwierdzona przez kontrolę instytucji sanitarnych). Ważne by na pływalni obecny był brodzik dla najmłodszych, dużo przyjemniej będzie dziecku w wodzie o temperaturze 34°C. Dużym udogodnieniem jest szatnia dostosowaną do potrzeb rodziców z małymi dziećmi. Standardem stały się zajęcia z nauki pływania dla niemowląt – rodzicom przekazywane są informacje o samodzielnym pływaniu niemowląt, nurkowaniu, czy skokach do wody. Dobrze jeśli wykwalifikowana osoba pokaże jak trzymać dziecko w wodzie, jak je oswoić z basenem. Na zajęciach rodzice m.in. uczą się, jak prawidłowo zanurzać dziecko pod wodę aby pozwolić mu pod nią swobodnie pływać.

Co zrobić, by pierwszy raz był udany?

  • dajcie dziecku czas na swobodą obserwację basenu,
  • podczas wchodzenia z dzieckiem do wody trzymajcie je blisko siebie, mocno przytulając,
  • przy pierwszej próbie położenia dziecka na wodzie, stańcie naprzeciwko niego, złapcie je swoimi dłońmi pod paszkami i równocześnie podłóżcie kciuki pod jego brodę – początkowo trzymajcie dziecko blisko, stopniowo oddalając się, żeby mogło poczuć się bardziej samodzielne i wykazać nieco więcej własnej inicjatywy,
  • warto powrzucać do wody zabawki, dzięki czemu dziecko chętniej będzie podnosiło główkę, a nawet po nie sięgało,
  • pierwszy wyjście dziecka na basen nie powinno trwać dłużej niż 20-30 minut.

Kiedy dziecko jest już zaprzyjaźnione z wodą, możecie się z nim trochę pobawić, np. połaskotać, delikatnie pochlapać wodą. Możecie kłaść niemowlę raz na plecki, raz na brzuszek, spacerować z zanurzonym w wodzie dzieckiem.

Zanurzenie dziecka pod wodę powinno odbywać się małymi kroczkami. Najpierw zanurzacie brodę, następnie dolną wargę, całą buzię, nosek, aż w końcu całą główkę i resztę ciała. Warto robić to w taki sposób, by dziecko wiedziało, że za chwilę pójdzie pod wodę, np. na raz-zanurzenie ciała, na dwa- zanurzenie ciała i głowy do wysokości buzi, na trzy zanurzenie dziecka w całości. Dziecko może przebywać pod wodą tylka kilka sekund.

Chodzenie z dzieckiem na basen powinno być dla was przyjemnością – jeśli wy nie lubicie chodzić na basen, mało prawdopodobne, żeby dziecko to pokochało… Widok zrelaksowanego maluszka w wodzie jest niepowtarzalny i zapisuje się na długo w pamięci. Wyjście na basen jest świetną formą na aktywne spędzanie razem czasu!

Początki naszej basenowej przygody

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

16 Comments

  1. Kamila Mankiewicz via Facebook says:

    Stasio plywa od 4mca polecam wszystkim! Basen Super wplywa na rozwoj dziecka

  2. Nie każdego stać!

  3. My byliśmy jak synek skończył 5 miesięcy ;)

  4. Jak córka miała 4 miesiące. Niestety Maje po każdej wizycie siedziały uszy i musieliśmy zrezygnować z zanurzania ale teraz ma rok i bardzo lubi pływać z nami ;)

  5. My zaczęliśmy koło 5mca. A z innej beczki to czy dzieci powinny chodzić na basen jak już sztywno trzymają główkę? 3mce to chyba ciut za wcześnie.

  6. My poszliśmy jak miała 9 miesięcy, ale zimna woda nie przypadła jej do gustu, wolała pluskac się w jaccuzzi. Ale jak miała rok zabraliśmy ja na wczasy i tam chętnie pluskala się z dziećmi w podgrzewanym brodziku :)

  7. No ja rozumiem ze niestac kazdego,, na dziecko ci szkoda wyda kasy ? Zeby troche poplywalo w basenie ? Raz zobaczysz. ..do 10 zl za 1 godzine czy cos takiego ..wiec ci nic sie nie stanie jak raz pojdziesz z malenstwem

  8. Bartosz Kacper Łuszczak via Facebook says:

    5:)

  9. po 5 miesiącu..

  10. Mieszko miał skonczone 3 miesiace jak zapisalismy sie do grupy 3-12a teraz ma 11 i nadal kontynuujemy pływanie. Dziecko rozwija się pod każdym względem no i kontakt z innymi dziećmi jest nieoceniony.

  11. Beata Baziak via Facebook says:

    A miala nie cale 4 mies. bardzo sie jej podobalo .

  12. Gosia Szubarczyk via Facebook says:

    ja z corka ide w maju. bedzie miala 4,5miesiaca :-)

  13. Anna Bączek via Facebook says:

    Moja znajoma na 5 dobę po porodzie już mała była wodowana.

  14. Ula Armusen via Facebook says:

    Chyba musze sie ze swoja wybrac bo ma już 7 mies. ☺

  15. Jak tylko główkę trzymał sztywno, a było to już jak miał 2,5 miesiąca. Wtedy zaczoł chodzić na kurs pływania.

  16. Dziewczyny, a gdzie chodzicie?

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...