Równowaga w rodzicielstwie – dlaczego jest tak ważna?

Uczucie zmęczenia we wczesnym rodzicielstwie jest nieuniknione. Bywają dni, kiedy zastanawiacie się, czy na pewno jesteście stworzeni do bycia rodzicem? W byciu rodzicem łatwo zapomnieć o sobie, o własnym potrzebach. Nierzadko opieka nad dzieckiem potrafi całkowicie pochłonąć młodych rodziców. Łatwo jest zatracić granice i równowagę w rodzicielstwie, a stąd prosta droga do wyczerpania, przemęczenia, niepokoju i do wypalenia.

Dziecko od narodzin sygnalizuje swoje niezaspokojone potrzeby – zarówno te stricte fizjologicznie, jak i potrzeby bliskości, bezpieczeństwa, czy ważności, w zaspokajaniu których potrzebuje wsparcia ze strony bliskich mu dorosłych. Niemniej niemożliwe jest odpowiadanie na potrzeby dziecka przy posiadaniu niezaspokojonych własnych potrzeb. Z pustego i Salomon nie naleje. Rodzicielska studnia nie może być pusta. Rodzice pozbawieni zasobów są dla dziecka niedostępni emocjonalnie, pozbawieni empatii. Tłumienie własnych uczuć i stojących za nimi potrzeb jest prostą drogą do rodzicielskiego wypalenia.

Jak odnaleźć równowagę?

Jednym z filarów Rodzicielstwa Bliskości jest równowaga, która w każdej rodzinie będzie oznaczała co innego, która na różnych etapach rodzicielstwa będzie przybierała inny wymiar. Równowaga w rodzicielstwie polega na zachowaniu swoistego balansu między potrzebami wszystkich członków rodziny, to stan, w którym wszyscy są zadowoleni, spełnieni, mają przestrzeń na wyrażanie i realizację siebie.

Rodzicielstwo bliskości polega na przywiązaniu, a nie uwiązaniu! Jeśli czujecie potrzebę wyjścia, zrobienia czegoś dla siebie, po prostu to zróbcie! Warto codziennie zarezerwować trochę czasu tylko dla siebie.

Potrzebna cała wioska, by wychować jedno dziecko.

Afrykańskie przysłowie.

Niegdyś dzieckiem zajmowała się cała rodzina. Matka oczywiście była główną opiekunką, ale towarzyszyli jej dziadkowie, ciotki, a nawet sąsiadki, nie zapominając o ojcu. Obecnie bardzo często można zaobserwować model rodziny, w którym wyłącznie mama zajmuje się dzieckiem, a tata do późnych godzin wieczornych jest w pracy. Dziadkowie oddaleni są o setki kilometrów albo również pracują. Kobieta praktycznie przez cały czas jest sama, brakuje jej zmiennika, nie ma czasu na zaspokojenie własnych potrzeb, powoli popada we frustrację i zaczyna się wypalać.

5 zasad zrównoważonego rodzicielstwa

  1. Pamiętanie o sobie, swoich pasjach, ulubionych przyjemnościach.
  2. Bycie blisko dziecka i jego potrzeb, z dbałością o własne granice.
  3. Zaspokajanie własnych potrzeb buduje zasoby niezbędne do bycia empatycznym rodzicem.
  4. Zaangażowanie obojga rodziców w wychowanie dziecka.
  5. Korzystanie z oferowanej pomocy.

Skoro nie ma ludzi idealnych, czy jest sens dążyć do ideału?

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...