Jakiś czas temu w jednej z tysiąca podwórkowych rozmów rodziców o dzieciach pojawił się omlet – tradycyjny, nie-wytrawny, tylko na słodko, z cukrem pudrem lub dżemem, czyli taki który dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa i dokładnie taki, który w każdy weekend robię swoim 3Pannom 😋
Poniżej przedstawiam Wam na niego przepis w wersji bezglutenowej, ale oczywiście, jeśli tylko możecie i chcecie, mieszankę bezglutenową możecie zastąpić mąką pszenną.
Od jakiegoś czasu piekę omlet w piekarniku! Jest to zabieg celowy i wielokrotnie przetestowany, a więc sprawdzony i przeze mnie polecany 😊 Mniej pracy, mniej tłuszczu, mnie stresu (że opadnie podczas przewracania) i co najważniejsze – wszyscy jedzą w tym samym czasie, co nie zawsze się udaje przy tradycyjnym smażeniu nawet na kilku patelniach 😉 Do pieczenia omletu (z porcji 2 1/2) używam blaszki do tarty.
Składniki (porcja dla 1 osoby):
- 4 jajka
- 4 łyżki mieszanki mąk bezglutenowych Schar (lub mąki pszennej)
- 100 ml mleka (ja używam roślinnego: owsianego lub sojowego)
- opcjonalnie 1 łyżka oleju
- opcjonalnie 1 łyżka cukru trzcinowego
Przygotowanie:
Rozdzielcie żółtka od białek. Do miski z żółtkami dodajcie mąkę oraz mleko (opcjonalnie jeszcze w tym momencie dodajcie olej oraz cukier) i mieszajcie, celem uzyskania jednolitej gładkiej masy.
Białka należy ubić mikserem “na sztywno”, przełożyć do miski ze zrobioną wcześniej masą z żółtek, mąki oraz mleka i delikatnie wymieszać, do połączenia ze sobą wszystkich składników.
W zależności od wybranej metody – omlet smażycie na patelni lub pieczecie w piekarniku.
Pieczenie:
Nagrzejcie piekarnik do 160°C. Odpowiedniej wielkości blaszkę (ja do upieczenia omletu z podwójnej porcji używam blaszki do tarty) wysmarujcie tłuszczem i wyłóżcie pergaminem. Masę na omlet wylejcie na blachę i włóżcie do rozgrzanego piekarnika na ok. 15-20 minut (na ostatnie 5 minut pieczenia włączcie termoobieg). Omlet musi być suchy w środku (co łatwo możecie zweryfikować delikatnie wsuwając do niego np. wykałaczkę) i zarumieniony z wierzchu na złoty kolor.
Smażenie:
Na patelni rozgrzejcie 2 łyżki masła, następnie wylejcie masę na omlet. Smażcie na średnim ogniu pod przykryciem. Po ok. 10 minutach należy przewrócić omlet na drugą stronę i ponownie smażyć ok. 10 minut. Omlet powinien mieć złoty kolor i być suchy w środku.
Gotowy omlet możecie posypać cukrem pudrem lub podawać z ulubionym dżemem.
Smacznego 😋
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.
Super:) nigdy nie robiłam omletu a zawsze chciałam spróbować. Przepis na słodko to jest to :)